UCreate Stick & Stay Poster Board – Poster, Decoration – 22″Width x 28″Length – 2 / Carton – White
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 22" |
| Brand Name | UCreate |
| Features | Pliable |
| Length | 28" |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Stick & Stay Poster Board |
| Product Line | Stick & Stay |
| Application/Usage | Decoration |
| Manufacturer Part Number | P5533 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>UCreate Stick and Stay Poster Board makes it easy to post your creation. Set includes 10 easy-to-use, adhesive tack squares along with two sheets of white poster board. You won't need tape to put your decorated poster board on a wall. Simply use the included wall-safe squares backed with removable adhesive. They work on most surfaces. For best results, make sure the surface is clean and dry. Tear off the amount of tack you need, pull, stretch and knead until it becomes soft and pliable, roll it into a ball and place between the two surfaces by pressing firmly. Poster board is recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>Stick &, Stay Poster Board</li> <li>10 X Adhesive Tack Squares </li> </ul> |
UCreate Stick & Stay Poster Board – Poster, Decoration – 22″Width x 28″Length – 2 / Carton – White
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 22" |
| Brand Name | UCreate |
| Features | Pliable |
| Length | 28" |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Stick & Stay Poster Board |
| Product Line | Stick & Stay |
| Application/Usage | Decoration |
| Manufacturer Part Number | P5533 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>UCreate Stick and Stay Poster Board makes it easy to post your creation. Set includes 10 easy-to-use, adhesive tack squares along with two sheets of white poster board. You won't need tape to put your decorated poster board on a wall. Simply use the included wall-safe squares backed with removable adhesive. They work on most surfaces. For best results, make sure the surface is clean and dry. Tear off the amount of tack you need, pull, stretch and knead until it becomes soft and pliable, roll it into a ball and place between the two surfaces by pressing firmly. Poster board is recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>Stick &, Stay Poster Board</li> <li>10 X Adhesive Tack Squares </li> </ul> |








