U-Eco Document Holder, 0.59″ Expansion, 1 Section, Snap Button Closure, Letter Size, Assorted Colors, 10/Pack
Login to View Prices
181 in stock
Introducing The U Brands® U-Eco Poly Document Holders, the perfect solution for protecting and organizing your important documents. Made from durable poly wheat straw material that is tear- and water-resistant, acid-free and PVC-free, these document holders are designed to withstand everyday use. The single pocket, letter-sized design is perfect for holding important papers, reports and more. The set includes five unique colors for easy color-coding, and the contents are secured by a protective flap and recycled snap button closure. Packaged in recycled drop-shippable packaging.
Additional information
| Weight | 1.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.24 × 2.36 × 13.39 in |
| Color(s) | Assorted |
| Color Assortment | Orchid |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size | Letter |
| Ship Class Code | M |
| Material(s) | Wheat Straw |
| Width | 10.24" |
| Height | 13.39" |
| Number of File Pockets | 1 |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Color Family | Multicolor |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Expansion Per Pocket | 0.59" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Closure Type | Snap Button |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Overall Expansion | 0.59" |
| UPC | 843463166018 |
| MPN | 6601U01-12 |
| Brand | U Brands |
















Reviews
There are no reviews yet.