U-Clip Bonded Fasteners, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Red/White, 100/Box
Login to View Prices
Unique design allows folders to function like ring binders. Flexible self-adhesive fastener attaches to any folder, allowing pages to lie flat for easy viewing or photocopying. Plastic tubing bends as you fold back papers so adding and removing pages doesn’t mean removing and replacing any of the other pages. Each fastener holds up to 2″ of paper.
Additional information
| Weight | 2.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.88 × 9.50 × 3.56 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Fastener Sheet Capacity | 160 Sheets |
| Fastener Subtype | U-Clip |
| Global Product Type | U-Clip Fasteners |
| Fastener Capacity | 2" |
| Self-Adhesive | N |
| Center To Center | 2.75" |
| Color(s) | Red/White |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086486682602 |
| MPN | 68260 |
| Brand | Smead |













Reviews
There are no reviews yet.