Twist-Erase III Mechanical Pencil, 0.9 mm, HB (#2), Black Lead, Assorted Barrel Colors, 2/Pack
Login to View Prices
1231 in stock
SKU:
PENQE519BP2K6
Categories: Pens, Pencils, Highlighters & Markers, SCHOOL SUPPLIES
The Pentel® Twist-Erase III features a comfortable, latex-free grip and a long-lasting twist-up eraser cleanly erases any mistakes no smudges, no paper tears and no ghosts. Pre-loaded with Pentel® Super Hi-Polymer® HB lead. Protective tip design stabilizes lead to reduce breakage.
Additional information
| Weight | 0.1070 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.26 × 2.77 × 0.67 in |
| Retractable | Yes |
| Mechanical Pencil Advance T | Twist-Advance |
| Pencil Barrel Color(s) | Assorted |
| Mechanical Pencil Sleeve Ty | Sliding Sleeve |
| Pencil Barrel Material | Plastic |
| Eraser (Yes/No) | Yes |
| Graphite Color(s) | Black |
| Numeric Graphite Scale | #2 |
| HB Graphite Scale | HB |
| Pencil Grip Type | Latex-Free Rubber |
| Global Product Type | Mechanical Pencils |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pencil/Eraser Refill | Pentel® C29BPHB2 |
| Graphite Diameter | 0.9 mm |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pencil Barrel Color Assortm | Blue |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072512150009 |
| MPN | QE519BP2 |
| Brand | Pentel® |
Be the first to review “Twist-Erase III Mechanical Pencil, 0.9 mm, HB (#2), Black Lead, Assorted Barrel Colors, 2/Pack” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.