Tripp Lite by Eaton External 240V 3U Rack/Tower Battery Pack Enclosure + DC Cabling for select UPS Systems (BP240V10RT3U)
Login to View Prices
Tripp Lite’s BP240V10RT3U rack/tower external battery pack offers extended battery runtime when used in conjunction with compatible Tripp Lite systems. Multi-use form factor supports configuration in rackmount or stacking applications using only 3 rack spaces (3U). Upright tower configuration supported with optional 2-9USTAND accessory. Includes heavy gauge cabling with high current DC connectors for simple installation. Additional output connector allows multiple BP240V10RT3U battery packs to be daisy-chained to the UPS for even longer extended run operation.
- Options for 2 post rackmount and tower installation available
- Supports 3U rackmount installation; 4 post installation accessories included
- Included daisychain connector supports the addition of multiple compatible external battery packs
- Extends the runtime of expandable 240V DC Tripp Lite UPS Systems
Additional information
| Weight | 152.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.50 × 17.50 × 5.30 in |
| Product Type | External Battery Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Compatibility | <p><b>Tripp Lite UPS:</b></p><ul><li>SU6000RT3U</li><li>SU6000RT3UXR</li><li>SU6000RT3UHV</li><li>SU10KRT3U</li><li>SU10KRT3UHV</li><li>SU10K3/1INTPM</li></ul> |
| Package Contents | <ul><li>BP240V10RT3U UPS External Battery Pack</li><li>Mounting Hardware</li><li>Warranty Information</li><li>Instruction Manual</li></ul> |
| Product Model | BP240V10RT3U |
| Manufacturer Website Addres | |
| Maximum Battery Recharge Ti | 4 Hour |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Output Voltage | 240 V DC |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | BP240V10RT3U |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |















Reviews
There are no reviews yet.