Tripp Lite by Eaton Display TV LCD Wall Monitor Mount Fixed 60″ to 100″ TVs / Monitors / Flat-Screens
Login to View Prices
Tripp Lite’s VESA-compliant DWF60100XX Fixed Flat-ScreenWall Mount’s low-profile design keeps the unit out of sight for a sleek,professional appearance. Its durable, all-metal construction withscratch-resistant, powder-coat finish supports up to 350 lbs. and fits most 60-to 100-inch flat-screen displays. It comes with all the necessary mountinghardware. To help you install it perfectly, the DWF60100XX features a built-inbubble level to enable accurate display leveling.
- 5-year warranty
- Supports up to 350 lb.
- Open frame for easy wall access
- Hangs out of sight for a sleek, professional appearance
- Fits most flat-panel displays from 60 to 100 in.
Additional information
| Weight | 9.9200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.30 × 39.70 × 24.00 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Features | Durable,Scratch Resistant,Bubble Level |
| Product Material | Metal |
| Manufacturer Website Addres | |
| Package Contents | <ul><li>Fixed Wall Mount for 60" to 100" Flat-Screen Displays</li><li>Mounting Hardware</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| Product Model | DWF60100XX |
| Compatibility | 60" to 100" Flat-Screen Displays |
| Mounting Pattern | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,800 x 400,800 x 600,900 x 600 |
| Maximum Screen Size Support | 100" |
| Product Type | Wall Mount |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Minimum Screen Size Support | 60" |
| Number of Displays Supporte | 1 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | DWF60100XX |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |






















Reviews
There are no reviews yet.