Transparent Tape In Handheld Dispenser, 1″ Core, 0.5″ x 37.5 ft, Transparent
Login to View Prices
6670 in stock
SKU:
MMM144
Categories: Correction Supplies, SCHOOL SUPPLIES
The benefits of Scotch® Transparent Tape are clear: Ideal for basic jobs around the house. An economical tape with excellent holding power; completely transparent and won’t yellow with age. A clear solution built from trusted 3M adhesive technology. And because the unique dispenser is included-Scotch® Transparent Tape glides out smoothly and cuts easily, getting only the tape you need without waste. Great value. Great tape. Seems clear-Scotch® Transparent Tape is the tape to get.Package Includes: (1) Dispenser
Additional information
| Weight | 0.0390 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.60 × 3.40 × 0.70 in |
| Color(s) | Transparent |
| Package Includes | (1) Dispenser |
| Dispenser Included | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Clear |
| Length | 37.5 ft |
| Size | 0.5" x 37.5 ft |
| Backing Material | Plastic |
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Core Size | 1" |
| Grade | General Purpose |
| Finish | Gloss |
| Width | 0.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 021200010309 |
| MPN | 144 |
| Brand | Scotch® |
Be the first to review “Transparent Tape In Handheld Dispenser, 1″ Core, 0.5″ x 37.5 ft, Transparent” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.