Transparent Tape, 1″ Core, 0.75″ x 36 yds, Transparent, 6/Pack
Login to View Prices
When you have a million and one things to do, there’s one tape to get-Scotch® Transparent Tape. It’s clearly strong-holds things together in an instant; keeps things together for a long time. Clearly multi-purpose-ideal for all the jobs you need to get done. And clearly…clear-using 3M adhesive technology, it goes on transparently and won’t yellow with age. Scotch® Transparent Tape Refills fit into all standard dispensers, glide off the roll smoothly, and cut easily-without wasted tape. Whatever you need to get done, wherever you are-home, work or school-Scotch® Transparent Tape Refill Rolls are clearly ready to go to work.
Additional information
| Weight | 0.5050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.65 × 2.70 × 2.70 in |
| Color(s) | Transparent |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Clear |
| Size | 0.75" x 36 yds |
| Length | 36 yds |
| Backing Material | Plastic |
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Core Size | 1" |
| Dispenser Included | No |
| Grade | General Purpose |
| Finish | Gloss |
| Width | 0.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051131967847 |
| MPN | 600-6PK |
| Brand | Scotch® |
















Reviews
There are no reviews yet.