An economy-grade transparent tape with a glossy finish for basic office uses. Ideal for permanent mending, holding, splicing and light-duty packaging. Dispenses easily from handheld and tabletop dispensers. Polypropylene backing material offers transparency, conformability and flexibility.
Additional information
| Weight | 0.0600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 2.25 × 0.62 in |
| Grade | Economy |
| Size | 0.5" x 36 yds |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Clear |
| Length | 36 yds |
| Backing Material | Plastic |
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Core Size | 1" |
| Dispenser Included | No |
| Finish | Gloss |
| Width | 0.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 021200074424 |
| MPN | 5910 |
| Brand | Highland™ |











Reviews
There are no reviews yet.