Tote with Locking Handles, Legal/Letter, 13.9″ x 18.3 x 10.6″, Black/Silver/Blue, 4/Carton
Login to View Prices
147 in stock
SKU:
STX61543U04C
Categories: SCHOOL SUPPLIES, Teacher & Classroom Supplies
For storage that needs to be quick and simple, there’s the Storex Storage Tote. Accommodating of hanging folders and water-resistant, the storage tote is a great alternative to cardboard banker boxes. The snap on lid or locking handles ensure that tote contents stay put through tosses and tumbles.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 13.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.60 × 14.10 × 26.40 in |
| Depth | 18.3" |
| Color(s) | Black/Silver/Blue |
| Closure Type | Locking Handle |
| For Use With | Hanging Files |
| Compliance Standards | CPSIA Certified |
| Bin Length | 18.3" |
| Bin Width | 13.9" |
| Inner Height | 10.4" |
| Inner Width | 13.7" |
| Inner Depth | 18.1" |
| Maximum Stacking Height | 42.4" |
| Product Compostability Indi | N |
| Stacking Strength | 50 lb |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 13.9" |
| Global Product Type | File Storage Boxes |
| Strength | Medium-Duty |
| File Size Format | Letter |
| Box Type | File Tote |
| Ship Class Code | B |
| Color Family | Multicolor |
| Height | 10.6" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 685442615434 |
| MPN | 61543U04C |
| Brand | Storex |
Be the first to review “Tote with Locking Handles, Legal/Letter, 13.9″ x 18.3 x 10.6″, Black/Silver/Blue, 4/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.