PRESTO Ergonomic Design Storage Boxes, Letter/Legal Files, 12.88″ x 16.5″ x 10.38″, White/Blue, 12/Carton
Login to View Prices
207 in stock
Ergonomic design! Presto handles are engineered for maximum comfort and reduced wrist strain. Instant assembly – just push corners together, and the box is ready for use. Heavy-duty, double-end, double-side and double-bottom construction for stacking, storage and transport you can trust. Deep, locking, lift-off lid stays in place for secure file storage. Secure, zip-tie closure for added security (ties not included). Reinforced, tear-resistant hand holes.Package Includes: (12) Lids
Additional information
| Weight | 19.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.50 × 25.25 × 7.25 in |
| Strength | Heavy-Duty |
| Footnote 1 | Stacking Strength is the amount of evenly distributed weight (lbs.) that can be safely stacked on top of a box |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Inner Height | 10" |
| Inner Width | 12" |
| Handle | Side Hand Holes |
| Box Type | Stackable File Storage |
| Ship Class Code | M |
| Global Product Type | File Storage Boxes |
| Box Style | Presto™ Instant Assembly |
| Height | 10.38" |
| Width | 12.88" |
| Color(s) | White/Blue |
| Stacking Strength | 850 lb |
| Material(s) | 2-Ply Cardboard Bottom |
| Closure Type | Lift-Off Lid |
| Fastener Style | Tab Lock |
| File Size Format | Letter/Legal |
| Number of Bins | 1 |
| Inner Depth | 15" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 50% |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Total Recycled Content Perc | 60% |
| Color Family | Multicolor |
| Package Includes | (12) Lids |
| Depth | 16.5" |
| UPC | 043859541560 |
| MPN | 0063601 |
| Brand | Bankers Box® |















Reviews
There are no reviews yet.