TORK Universal Hand Towel Roll – Nature Brown – Fiber – Easy to Use, Embossed, Absorbent, Long Lasting – For Hand – 1 Roll
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Compatible Dispenser | <p><b>Tork Dispensers:</b></p> <ul> <li>83TR</li> <li>84TR</li> <li>86ECO</li> <li>87T</li> </ul> |
| Quality Level | Universal |
| Product Color | Natural White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% Fiber |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 7.9" |
| Certifications & Standards | <p>EPA certified</p> |
| Brand Name | TORK |
| Features | Soft |
| Length | 425 ft |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Hand Paper Towel Roll Natural White H21 |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 214250 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Universal Hand Towel Rolls offer the perfect combination of performance and value. They can be easily loaded and maintained for simple use. Embossed material enhances hand feel and increases absorbency with fewer towels used per hand dry. Long-lasting rolls minimize maintenance costs while maximizing service. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 6.20" |
| Weight (Approximate) | 2.23 lb |





