Tork Matic Hand Towel Roll Natural H1 – Tork Matic Hand Towel Roll, Natural, Universal, H1, 100% Recycled Fiber, High Absorbency, High Capacity, 1-Ply, 6 Rolls x 700 ft – 290088
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Full Size | 7.68" x 700 ft |
| Compatible Dispenser | Tork H1 Dispenser |
| Sheets Per Roll | 884 |
| Quality Level | Universal |
| Product Color | Nature |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Brand Name | TORK |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Tork Matic Hand Towel Roll Natural H1 |
| Product Line | Matic |
| Application/Usage | Washroom |
| Manufacturer Part Number | 290088 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Designed specifically for the Tork Elevation Matic Hand Towel Roll Dispenser (not included), these Universal Matic Hand Towels offer a high-performing product for no-touch, hygienic dispensing systems. For easy maintenance in high-traffic washrooms, this roll delivers 884 towels for the Tork Matic or 1, 050 towels roll with the Intuition 8" setting to meet high-capacity needs. Embossing enhances hand feel and maximum absorbency so fewer towels are used per hand dry. Long-lasting rolls minimize maintenance costs while maximizing service. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072443.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Additional Information | <p>Tork Matic Universal Hand Towel Roll:</p> <ul> <li>ECOLOGO and Green Seal&trade, Certified, EPA Compliant, and Compostable Verified</li> <li>Provides 884 towels/roll for the Tork Matic, 1, 050 towels/roll with Intuition 8" setting</li> <li>Tork Easy Handling – packaging is easy to open and transport</li> <li>Embossing enhances hand feel and maximum absorbency</li> <li>Made from 100% recycled fiber, minimum 50% post-consumer fibers</li> <li>Suitable for high capacity needs</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 3.81 lb |
Tork Matic Hand Towel Roll Natural H1 – Tork Matic Hand Towel Roll, Natural, Universal, H1, 100% Recycled Fiber, High Absorbency, High Capacity, 1-Ply, 6 Rolls x 700 ft – 290088
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Full Size | 7.68" x 700 ft |
| Compatible Dispenser | Tork H1 Dispenser |
| Sheets Per Roll | 884 |
| Quality Level | Universal |
| Product Color | Nature |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Brand Name | TORK |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Tork Matic Hand Towel Roll Natural H1 |
| Product Line | Matic |
| Application/Usage | Washroom |
| Manufacturer Part Number | 290088 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Designed specifically for the Tork Elevation Matic Hand Towel Roll Dispenser (not included), these Universal Matic Hand Towels offer a high-performing product for no-touch, hygienic dispensing systems. For easy maintenance in high-traffic washrooms, this roll delivers 884 towels for the Tork Matic or 1, 050 towels roll with the Intuition 8" setting to meet high-capacity needs. Embossing enhances hand feel and maximum absorbency so fewer towels are used per hand dry. Long-lasting rolls minimize maintenance costs while maximizing service. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072443.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Additional Information | <p>Tork Matic Universal Hand Towel Roll:</p> <ul> <li>ECOLOGO and Green Seal&trade, Certified, EPA Compliant, and Compostable Verified</li> <li>Provides 884 towels/roll for the Tork Matic, 1, 050 towels/roll with Intuition 8" setting</li> <li>Tork Easy Handling – packaging is easy to open and transport</li> <li>Embossing enhances hand feel and maximum absorbency</li> <li>Made from 100% recycled fiber, minimum 50% post-consumer fibers</li> <li>Suitable for high capacity needs</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 3.81 lb |








