Tork Jumbo Toilet Paper Roll White T2 – Tork Jumbo Toilet Paper Roll White T2, Advanced, 2-Ply, 12 x 751 sheets, 12024402
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Compatible Dispenser | <p><b>Tork Dispensers:</b></p> <ul> <li>5555200</li> <li>5555290</li> <li>465500</li> <li>555028A</li> <li>555020A</li> </ul> |
| Quality Level | Advanced |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2.34" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | Fiber |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | TORK |
| Length | 751 ft |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Mini Jumbo Toilet Paper Roll White T2 |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 12024402 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Two-ply bathroom tissue's high-capacity allows fewer refills and reduced labor. Special roll design ensures easy and intuitive maintenance, refilling and use. Large size reduces pilferage as it is hard to conceal and can't be used at home. Rapid breakup accommodates all plumbing systems. Bathroom tissue is perfect for medium to high-traffic washrooms. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072503.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 7.36" |
| Weight (Approximate) | 1.28 lb |
Tork Jumbo Toilet Paper Roll White T2 – Tork Jumbo Toilet Paper Roll White T2, Advanced, 2-Ply, 12 x 751 sheets, 12024402
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Compatible Dispenser | <p><b>Tork Dispensers:</b></p> <ul> <li>5555200</li> <li>5555290</li> <li>465500</li> <li>555028A</li> <li>555020A</li> </ul> |
| Quality Level | Advanced |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2.34" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | Fiber |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | TORK |
| Length | 751 ft |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Mini Jumbo Toilet Paper Roll White T2 |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 12024402 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Two-ply bathroom tissue's high-capacity allows fewer refills and reduced labor. Special roll design ensures easy and intuitive maintenance, refilling and use. Large size reduces pilferage as it is hard to conceal and can't be used at home. Rapid breakup accommodates all plumbing systems. Bathroom tissue is perfect for medium to high-traffic washrooms. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072503.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 7.36" |
| Weight (Approximate) | 1.28 lb |










