Tops Prism Plus Wide Rule Green Legal Pad

Login to View Prices
TOPS Prism Plus Wide Rule Green Legal Pad – 50 Sheets – Strip – 16 lb Basis Weight – 8 1/2″ x 11 3/4″ – 11.75″ x 8.5″ – Green Paper – Perforated, Rigid, Heavyweight, Bleed Resistant, Acid-free, Unpunched – 1 Dozen
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Strip |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | TOPS |
| Features | Unpunched |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Prism Plus Wide Rule Green Legal Pad |
| Product Line | Prism+ |
| Manufacturer Part Number | 63190 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brighten the office with soft-colored papers and bindings to match. Colors are easy on the eyes and help organize projects. Prism Plus Legal Pads also offer an extra-strong back cover for writing on-the-go. Easy-tear, Letr-Trim perforations allow sheets to be removed easily. Each pad contains 50 ruled sheets of 16 lb. paper that is legal/wide-ruled with a margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Thickness | 2.5" |









