Toilet Plunger, 18″ Plastic Handle, 5.63″ dia, Red/Black, 6/Carton
Login to View Prices
224 in stock
SKU:
BWK09201
Categories: Janitorial & Sanitation, Restroom Cleaners & Accessories
Boardwalk® Toilet Plunger is a sturdy, industrial strength, toilet plunger that provides better bang for your buck. The reliable plunger offers more performance and sanitation for the toughest clogged toilets. Constructed with a large extended cup to ensure excellent pressure application on a variety of toilet sizes. The plastic handle is easier to clean and sanitize than a wood handle.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.40 × 11.15 × 10.25 in |
| Global Product Type | Flanged/Toilet Plunger Cups |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Ship Class Code | B |
| Plungers Length | 23.63" |
| Cup Size | 5.63" |
| Diameter | 5.63" |
| Handle Length | 18" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507986829 |
| MPN | 528188 |
| Brand | Boardwalk® |
Be the first to review “Toilet Plunger, 18″ Plastic Handle, 5.63″ dia, Red/Black, 6/Carton” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.