Titanium Bonded Scissors, 8″ Long, 3.5″ Cut Length, Straight Gray/Yellow Handle, 3/Pack
Login to View Prices
205 in stock
SKU:
ACM17532
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
These high-performance, titanium bonded blades are three times stronger than stainless steel. The cutting edge stays sharper longer.
Additional information
| Weight | 0.6800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.38 × 3.75 × 1.88 in |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Blade Material | Titanium-Bonded Stainless Steel |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Scissors Handle Type | Straight |
| Scissors Cut Length | 3.5" |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Overall Length | 8" |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Scissor Tip Type | Pointed |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Handle Color | Gray/Yellow |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Color Family | Multicolor |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577175327 |
| MPN | 17532 |
| Brand | Westcott® |
Be the first to review “Titanium Bonded Scissors, 8″ Long, 3.5″ Cut Length, Straight Gray/Yellow Handle, 3/Pack” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.