Model Magic Modeling Compound, Purple, 8 oz
Login to View Prices
287 in stock
SKU:
CYO574440
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
Add a new dimension to creative art projects with Crayola Model Magic! Model Magic is a soft, easy-to-use modeling material that lets you and your kids create colorful, keepable art. Plus, it’s great to have on hand for slime supplies. Use this to bring your daydreams to life and have material left over! Unlike traditional modeling clay, which can be tricky for young artists to use, Model Magic is designed for ease of use. It usually air-dries within 24 hours. When dry, Model Magic is lightweight and flexible. It makes a great craft activity for kids.
Additional information
| Weight | 0.2950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 5.30 × 1.20 in |
| Global Product Type | Air-Dry Self-Hardening Clay |
| Age Recommendation | Ages 3 and Up |
| Color(s) | Purple |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Weight | 4 oz |
| Product Packaging | Pack |
| Clay/Pottery Type | Self-Hardening |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071662544409 |
| MPN | 57-4440 |
| Brand | Crayola® |
Be the first to review “Model Magic Modeling Compound, Purple, 8 oz” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.