TI-83Plus Programmable Graphing Calculator, 10-Digit LCD
Login to View Prices
314 in stock
SKU:
TEXTI83PLUS
Categories: Calculators, Technology
Ideal for the algebra classroom. Lets students graph and compare functions, as well as perform data plotting and analysis. Horizontal and vertical split screen options. Advanced functions accessed through pull-down display menus. Includes tools for finance. I/O port for communication with other TI products.Package Includes: Battery; Hard Slide Case
Additional information
| Weight | 0.7790 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.70 × 7.70 × 1.80 in |
| Time-Value-of-Money | Yes |
| Replacement Batteries | Lithium |
| Hyperbolic Functions | Yes |
| Variable Regression | No |
| Variable Statistics | Two |
| Simultaneous Equations | Yes |
| Trig/Log Functions | Yes |
| Markup/Down Key | Yes |
| Linear Regression | No |
| Double Zero Key | No |
| Grand Total Key | No |
| Entry Logic | Algebraic |
| Equation Editor | Yes |
| Graphing Functions | Zoom |
| Square Root Key | No |
| Levels of Parentheses | Unlimited |
| Hypothesis Testing | Yes |
| Calculators Display Type | LCD |
| Interest Rate Conversion | Yes |
| Bond Calculations | No |
| Backspace Key | No |
| Amortization | Yes |
| Confidence Interval Calcula | Yes |
| Fraction Calculations | No |
| Display Angle | Fixed |
| Fraction/Decimal Conversion | No |
| Case | Slide-On Hard Case |
| Percent Key(s) | No |
| Metric Conversion | No |
| Decimal Function | No |
| +/- Switch Key | No |
| Display Notation | Graphic |
| Global Product Type | Graphing Calculators |
| Power Source(s) | Battery |
| Ship Class Code | J |
| Number of Display Digits | 10 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Time/Date | No |
| Matrices | Yes |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Logical (Boolean) Operation | Yes |
| Tax Calculation | No |
| Polar-Rectangular Conversio | Yes |
| Probability (Random Number) | Yes |
| Depreciation Calculations | No |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Date Calculations | No |
| Loan Calculation | No |
| Item Count Function | No |
| Base Number Calculations | Yes |
| Complex Number Calculations | Yes |
| Cash Flow Calculations | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| I/O Port | Yes |
| Package Includes | Hard Slide Case |
| Calculators Memory | 24KB RAM |
| Display Characters Height | 3.8 mm |
| Display Characters x Displa | 16 x 8 |
| Programming Steps | Within Memory Limits |
| Size | 3.5 x 7.25 |
| Display Window Resolution | 96 x 64 |
| Higher Mathematical Functio | Polynomial Equations |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 033317198658 |
| MPN | 83PL/TBL/1L1/A |
| Brand | Texas Instruments |
Be the first to review “TI-83Plus Programmable Graphing Calculator, 10-Digit LCD” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.