900 Antimicrobial Pocket Calculator, 8-Digit LCD
Login to View Prices
658 in stock
SKU:
VCT900
Categories: Calculators, Technology
Victor® 8-digit compact handheld pocket calculator. Features an extra large 14 mm LCD display. Built-in antimicrobial protection reduces the growth of microbes and bacteria on the product that can cause discoloration and odors. Manufactured with recycled plastic. Well-spaced keys. Percent Key. Square Root Key. 3-Key Independent Memory. Automatic constants. Operates on dual power (solar/battery backup). Includes protective hard-shell slide case.Package Includes: Battery; Hard Slide Case
Additional information
| Weight | 0.1550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.50 × 5.10 × 0.50 in |
| Logical (Boolean) Operation | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Variable Regression | No |
| Trig/Log Functions | No |
| Base Number Calculations | No |
| Complex Number Calculations | No |
| Linear Regression | No |
| Double Zero Key | No |
| Polar-Rectangular Conversio | No |
| Grand Total Key | No |
| Power Source(s) | Solar |
| Display Notation | Numeric |
| Calculators Display Type | LCD |
| Matrices | No |
| Bond Calculations | No |
| Backspace Key | No |
| Hyperbolic Functions | No |
| Percent Add-On/Discount | Yes |
| Fraction Calculations | No |
| Fraction/Decimal Conversion | No |
| Case | Slide-On Hard Case |
| Equation Editor | No |
| Metric Conversion | No |
| Decimal Function | No |
| Number of Display Digits | 8 |
| Display Characters Height | 14 mm |
| Ship Class Code | J |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size | 2.5 x 4.5 |
| Replacement Batteries | Silver Oxide |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 50% |
| Total Recycled Content Perc | 50% |
| Time-Value-of-Money | No |
| Time/Date | No |
| Markup/Down Key | No |
| Square Root Key | Yes |
| Tax Calculation | No |
| Depreciation Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Date Calculations | No |
| Loan Calculation | No |
| Interest Rate Conversion | No |
| Item Count Function | No |
| Amortization | No |
| Confidence Interval Calcula | No |
| +/- Switch Key | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| Percent Key(s) | Yes |
| Calculators Memory | 3-Key |
| Package Includes | Hard Slide Case |
| Global Product Type | Basic Calculators |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 014751009007 |
| MPN | 900 |
| Brand | Victor® |
Be the first to review “900 Antimicrobial Pocket Calculator, 8-Digit LCD” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.