Thermoguard Insulated Paper Hot Cups, 20 oz, White Sustainable Forest Design, 600/Carton
Login to View Prices
41 in stock
Enjoy your drink without inconvenienceinsulated, double wall paper cups eliminate the need for a cardboard sleeve. Insulating air channels reduce heat transfer, keeping the sidewall cool to the touch. The upscale coffee-themed design is perfect for any cafe or restaurant. Thermotouch insulation maintains beverage temperature. Convenient, leak-proof corresponding lids, for drinking on the go (sold separately). Four cup sizes share one lid.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 35.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.30 × 15.20 × 18.80 in |
| For Use With | TL1224TG, TL1224TGB, OPT1224TG, OPT1224TGB, OPT1224TGPPR |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. Made with at least 92% renewable resources. |
| Theme | White Sustainable Forest |
| Interior Volume Capacity | 20 oz |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Color Family | White |
| Material(s) | Paper |
| Cup Type | Hot Cup |
| Global Product Type | Hot Drink Cups |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594201831 |
| MPN | DWTG20W |
| Brand | SOLO® |
















Reviews
There are no reviews yet.