Thermal Binding System Presentation Covers, Clear, 121 to 180 Sheet Capacity, 11 x 8.5, Unpunched, 10/Pack
Login to View Prices
36 in stock
SKU:
FEL5256801
Categories: Binders & Binding Supplies, Office
Presentation covers for thermal binding systems. Transparent front cover highlights title page. Elegant back cover in glossy white or linen-textured black. Compatible with most thermal binding systems.
Additional information
| Weight | 0.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.87 × 9.25 × 1.12 in |
| Front Cover Color(s) | Clear |
| Back Cover Color(s) | Black |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Sheet Capacity Range | 121 to 180 |
| Binding System Covers Capac | 3/4" |
| Special Features | 180-Sheet Capacity—3/4" diameter. |
| Thickness | 5 mil |
| Binding System(s) Compatibi | Thermal Binding Machines |
| Finish | Matte Back |
| Size | 11 x 8.5 |
| Corners | Square Corners |
| Texture/Design | Linen Texture |
| Material(s) | PVC |
| Window(s) | No |
| Global Product Type | Binding System Unpunched Plastic Covers |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043859570928 |
| MPN | 5256801 |
| Brand | Fellowes® |
Be the first to review “Thermal Binding System Presentation Covers, Clear, 121 to 180 Sheet Capacity, 11 x 8.5, Unpunched, 10/Pack” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.