Targus Spruce EcoSmart Notebook Backpack
- SKU: IMSY71319
A perfect blend of style and storage, the Spruce™ EcoSmart® Checkpoint-Friendly Backpack is designed to protect laptops up to 15.6″ in size with its SafePort® Sling drop protection. Eco-friendly to its core, it’s constructed from 21 recycled plastic bottles and features nickel-free hardware and recyclable plastic components.
To store your essentials, the backpack’s features an organized workstation with key clip, business card holder, pen loops, and zippered accessory pocket. A quick-access front pocket provides a convenient place to store items while on the go. The padded back panel and adjustable shoulder strap allow for a customized, comfortable fit. And for optimal travel, the patented checkpoint-friendly design helps you fly through airport screenings without removing your laptop.
A colorful green interior lightens the case, making items stored inside more visible. Both sleek and sporty, the Spruce line offers a durable option with carefully selected materials to minimize your carbon footprint.
- 1 water bottle pocket
- Padded back panel
- Padded, adjustable shoulder straps
- Dedicated tablet pocket
- Convenient quick-access pockets to stash your gear
- SafePort® Sling drop protection keeps your laptop suspended during drops
- Patented checkpoint-friendly design unzips to lay flat for TSA screening
- Made from 21 recycled water bottles
Additional information
| Weight | 2.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 18.50 in |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Notebook |
| Product Type | Carrying Case |
| Style | Backpack |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Material | Polyester |
| Volume Capacity | 7.13 gal |
| Durability | Bump Resistant,Drop Resistant,Scratch Resistant |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| TAA Compliant | No |
| Protection Level | Good |
| Minimum Screen Size Support | 15.6" |
| Product Line | Spruce EcoSmart |
| Compatibility | <ul><li>Notebook – 15.6" Display Screen</li><li>Apple – MacBook Pro</li></ul> |
| Product Model | TBB013US |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Tablet Compartment | Yes |
| Maximum Screen Size Support | 16" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | TBB013US |
| Brand | Targus |


























Reviews
There are no reviews yet.