Tabletop Indoor Electronic Scoreboard, 24″ x 16″ x 10″, Black Face, Red/Green/Yellow Graphics
Login to View Prices
10 in stock
SKU:
CSIT90
Categories: SCHOOL SUPPLIES, Teacher & Classroom Supplies
Great for games and tournaments, the Champion Sports Multi-Sport Tabletop Indoor Electronic Scoreboard is designed to keep score for any game. With a built-in horn/buzzer and period bonus with possession indicator, this electronic scoreboard can be used for many sports, including hockey, lacrosse, volleyball and wrestling. The built-in control panel offers user-friendly settings, while the large LED readouts make this scoreboard visible up to 150 ft away.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 15.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.00 × 13.00 × 18.00 in |
| Placement | Tabletop |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Surface-Top Indoor-Competition Signage/Boards |
| Depth | 10" |
| Height | 16" |
| Frame Material | Plastic |
| Base Material | Plastic |
| Width | 24" |
| Frame Color | Black |
| Graphics | Arrow |
| Face Color(s) | Black |
| Shape | Rectangle |
| Display Size | LED |
| Size | 24" x 16" x 10" |
| Graphics Color(s) | Yellow |
| Message(s) | Score |
| Height (Max) | 10" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 710858014080 |
| MPN | T90 |
| Brand | Champion Sports |
Be the first to review “Tabletop Indoor Electronic Scoreboard, 24″ x 16″ x 10″, Black Face, Red/Green/Yellow Graphics” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.