Loopeez Fidget Toy, Small, Assorted Colors, 24/Carton
Login to View Prices
349 in stock
SKU:
TPG861
Categories: SCHOOL SUPPLIES, Teacher & Classroom Supplies
Sized for easy gripping and fine motor practice. The fidget toy that stimulates and reduces stress. Loopeez is the perfect mindless “fiddle”—easy to manipulate without much physical or mental effort. Endlessly flip the colored plastic pieces around and around the dual axes of the rings.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.25 × 7.25 × 3.00 in |
| Color(s) | Assorted |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size Type | Small |
| Height | 2" |
| Depth | 0.75" |
| Material Type | Plastic |
| Color Family | Multicolor |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Classroom Aid Type | Manipulative Resource |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Use Scenario | Behavior Management Tool |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Global Product Type | Classroom Management Materials |
| Width | 3.5" |
| UPC | 634901018613 |
| MPN | TPG861 |
| Brand | TPG Creations™ |
Be the first to review “Loopeez Fidget Toy, Small, Assorted Colors, 24/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.