Swingline Optima 20 Electric Punch

Login to View Prices
Swingline Optima 20 Electric Punch – 3 Punch Head(s) – 20 Sheet – 9/32″ Punch Size – 5″ x 11.5″ x 3.8″ – Black, Silver, Translucent
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Electric Hole Punch |
| Holes Separation | 8.50" |
| Product Color | Translucent |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Punch Heads | 3 |
| Punch Size | 9/32" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Paper Punch Capacity | 20 Sheet |
| Height | 3.8" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 11.5" |
| Brand Name | Swingline |
| Features | Compact |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Optima 20 Electric Punch |
| Product Line | Optima |
| Manufacturer Part Number | A7074520 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Optima 20 Electric Punch is compact to save space and easily fit in your hand. Alignment indicators deliver precise three-hole punching. Transparent, hinged chip drawer shows you when it is time to empty. Oversized activation button allows quick, efficient operation. Electric punch offers portable operation with either an AC adapter (included) or six AA batteries. Automatic reverse feature releases jammed paper. Optima 20 punches up to 20 sheets of 20 lb. paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | Compact electric hole punch is lightweight and easily portable |








