Bostitch Electric 3-Hole Punch – 3 Punch Head(s) – 12 Sheet of 20lb Paper – 9/32″ Punch Size – 3.3″ x 13.2″ – Black, Silver
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Electric Hole Punch |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Punch Heads | 3 |
| Punch Size | 9/32" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Paper Punch Capacity | 12 Sheet of 20lb Paper |
| Height | 13.2" |
| Width | 3.3" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Paper Chip |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | BOSEHP3BLK |
| Product Name | Electric 3-Hole Punch |
| Manufacturer Part Number | EHP3BLK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Electric three-hole punch delivers sleek, compact automatic punching wherever you need it. Push-button electric punch operates electronically when plugged in, or wire-free through battery operation. Precision hollow steel punch heads slice through up to 12 sheets of paper and create 9/32" holes. Adjustable paper guide accommodates various document sizes and ensures consistent hole-punch placement. Design also includes an easy-clean chip tray. Hole punch operates on six AA batteries (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | It is also battery-powered |
| Weight (Approximate) | 2.25 lb |













