Sure Start Packaging Tape for DP1000 Dispensers, 1.5″ Core, 1.88″ x 75 ft, Clear, 6/Pack
Login to View Prices
2067 in stock
Scotch® Sure Start Packaging Tape features technology that allows a smooth, easy unwind. Seal your boxes with less noise when in a crowded office or a quiet cubicle setting. Sure Start means the tape unwinds smoothly, from start to finish, with no slivering or splitting for frustration-free taping. The tape’s strong adhesive will keep even your heavy boxes sealed. For added utility, you can apply the crystal clear tape over shipping labels for greater shipping security.
Additional information
| Weight | 1.1720 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.60 × 5.50 × 1.90 in |
| Tensile Strength | 42 lb/in |
| Size | 1.88" x 75 ft |
| Compatible With | Scotch® DP-1000 |
| Special Features | Refill Rolls-For DP1000 Easy Grip packaging tape dispenser. |
| Thickness | 2.6 mil |
| Compliance Standards | Meets U.S. Postal Regulations |
| Width | 1.88" |
| Global Product Type | Packaging Tape |
| Adhesive Material | Hot Melt Synthetic Rubber |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Clear |
| Length | 75 ft |
| Backing Material | Plastic |
| Dispenser Included | No |
| Finish | Gloss |
| Core Size | 1.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051111028322 |
| MPN | DP-1000RF6 |
| Brand | Scotch® |
















Reviews
There are no reviews yet.