Supermarket Tray, #4D, 8.63 x 6.56 x 1.27, Yellow, Foam, 400/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
PCT51P304D
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Sturdy, lightweight foam trays. Can be used in blast freezer, refrigerator, for a heated display or at room temperature. Rigid construction stands up to rugged handling. Designed for in-store use for hand wrapping or wrapping on low tension machines.
Additional information
| Weight | 5.9240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.42 × 13.08 × 35.33 in |
| Special Features | #4D Supermarket Tray |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 1.27" |
| Depth | 6.56" |
| Color(s) | Yellow |
| Width | 8.63" |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Global Product Type | Butcher Food Containers |
| Food Container Type | Tray |
| Material Type | Foam |
| Material(s) | Polystyrene |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 016194034370 |
| MPN | 51P304D |
| Brand | Pactiv Evergreen |
Be the first to review “Supermarket Tray, #4D, 8.63 x 6.56 x 1.27, Yellow, Foam, 400/Carton” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.