Supermarket Tray, #27S, 15 x 5.5 x 0.93, Black, Foam, 250/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
PCT51P927S
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Sturdy, lightweight foam trays. Can be used in blast freezer, refrigerator, for a heated display or at room temperature. Rigid construction stands up to rugged handling. Designed for in-store use for hand wrapping or wrapping on low tension machines.
Additional information
| Weight | 5.3270 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.92 × 11.08 × 15.00 in |
| Depth | 5.5" |
| Height | 0.93" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Special Features | #27S Supermarket Tray |
| Width | 15" |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Global Product Type | Butcher Food Containers |
| Food Container Type | Tray |
| Material Type | Foam |
| Material(s) | Polystyrene |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10016194013099 |
| MPN | 51P927S |
| Brand | Pactiv Evergreen |
Be the first to review “Supermarket Tray, #27S, 15 x 5.5 x 0.93, Black, Foam, 250/Carton” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.