Storex Plastic Portable File Box

Login to View Prices
Storex Plastic Portable File Box – Internal Dimensions: 14.50″ Width x 10.50″ Depth x 12″ Height – External Dimensions: 14.5″ Width x 10.5″ Depth x 12″ Height – Media Size Supported: Letter, Legal – Latching Closure – Plastic – Clear, Silver – For File – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Legal |
| Exterior Material | Plastic |
| Compartment Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Width | 14.50" |
| Compartment Depth | 10.50" |
| Closure Type | Latching |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.5" |
| Case Style | Bin |
| Brand Name | Storex |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Model | 61511U01C |
| Product Name | Plastic Portable File Box |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 61511U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Plastic file box lets you conveniently organize your letter-size and legal-size documents in a portable design. Organizer compartment in the lid offers quick access to your pencils, pens and more. Rubberized handle allows you to comfortably carry the file box for easy transportation. Latch can be used with a padlock (sold separately) for added security.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |







