IRIS Weather Tight Portable File Box – External Dimensions: 13.7″ Length x 10.2″ Width x 11.9″ Height – 4.75 gal – Media Size Supported: Letter 8.50″ x 11″ – Latching Closure – Heavy Duty – Plastic – Clear, Gray – For Document, Pen/Pencil, Business Card, File – 1 Each
Additional information
| Brand | IRIS USA, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter 8.50" x 11" |
| Exterior Material | Plastic |
| Interior Material | Foam |
| Closure Type | Latching |
| Volume Capacity | 4.75 gal |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Strength | Heavy Duty |
| Handle | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.9" |
| Width | 10.2" |
| Brand Name | IRIS |
| Features | Card Holder |
| Length | 13.7" |
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Product Model | UCB-HFB |
| Product Name | Weather Tight Portable File Box |
| Product Line | Weathertight |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 110350 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | File box provides a durable, protective storage solution for your valuables and important documents. You can also secure your pens, business cards and filing essentials in the built-in organizer lid. Foam seal helps protect contents from pests, debris, moisture and mildew. File box is designed to hold letter-size hanging files. Heavy-duty, reinforced lid design secures your items inside. Sturdy front latch features a business card holder. Comfortable, soft grip handle provides easy portability. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022027493.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
IRIS Weather Tight Portable File Box – External Dimensions: 13.7″ Length x 10.2″ Width x 11.9″ Height – 4.75 gal – Media Size Supported: Letter 8.50″ x 11″ – Latching Closure – Heavy Duty – Plastic – Clear, Gray – For Document, Pen/Pencil, Business Card, File – 1 Each
Additional information
| Brand | IRIS USA, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter 8.50" x 11" |
| Exterior Material | Plastic |
| Interior Material | Foam |
| Closure Type | Latching |
| Volume Capacity | 4.75 gal |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Strength | Heavy Duty |
| Handle | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.9" |
| Width | 10.2" |
| Brand Name | IRIS |
| Features | Card Holder |
| Length | 13.7" |
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Product Model | UCB-HFB |
| Product Name | Weather Tight Portable File Box |
| Product Line | Weathertight |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 110350 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | File box provides a durable, protective storage solution for your valuables and important documents. You can also secure your pens, business cards and filing essentials in the built-in organizer lid. Foam seal helps protect contents from pests, debris, moisture and mildew. File box is designed to hold letter-size hanging files. Heavy-duty, reinforced lid design secures your items inside. Sturdy front latch features a business card holder. Comfortable, soft grip handle provides easy portability. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022027493.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |







