Storex File Storage Box with XL Storage Lid – External Dimensions: 10.9″ Length x 13.3″ Width x 11″ Height – 30 lb – Media Size Supported: Letter 8.50″ x 11″ – Clamping Latch Closure – Plastic – Black, Teal – For File, Folder – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter 8.50" x 11" |
| Exterior Material | Plastic |
| Closure Type | Clamping Latch |
| Product Color | Teal |
| Country Of Origin | Canada |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 13.3" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Storex |
| Features | Easy Grip Handle |
| Length | 10.9" |
| Manufacturer | Storex |
| Product Name | File Storage Box with XL Storage Lid |
| Application/Usage | Folder |
| Manufacturer Part Number | 61414B02C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>File storage box features an extra-large storage lid that keeps a wide selection of supplies easily accessible. Secure clamping latch ensures that the lid stays tightly closed. Locking hole allows you to attach a padlock (sold separately) for extra security. Sturdy handle provides a secure grip to easily transport your supplies. File storage box is designed for letter-size hanging files.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight Capacity | 30 lb |
Storex File Storage Box with XL Storage Lid – External Dimensions: 10.9″ Length x 13.3″ Width x 11″ Height – 30 lb – Media Size Supported: Letter 8.50″ x 11″ – Clamping Latch Closure – Plastic – Black, Blue – For File, Folder – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter 8.50" x 11" |
| Exterior Material | Plastic |
| Closure Type | Clamping Latch |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | Canada |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 13.3" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Storex |
| Features | Easy Grip Handle |
| Length | 10.9" |
| Manufacturer | Storex |
| Product Name | File Storage Box with XL Storage Lid |
| Application/Usage | Folder |
| Manufacturer Part Number | 61415B02C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>File storage box features an extra-large storage lid that keeps a wide selection of supplies easily accessible. Secure clamping latch ensures that the lid stays tightly closed. Locking hole allows you to attach a padlock (sold separately) for extra security. Sturdy handle provides a secure grip to easily transport your supplies. File storage box is designed for letter-size hanging files.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight Capacity | 30 lb |
Storex File Storage Box with XL Storage Lid – External Dimensions: 10.9″ Length x 13.3″ Width x 11″ Height – 30 lb – Media Size Supported: Letter 8.50″ x 11″ – Clamping Latch Closure – Plastic – Black, Teal – For File, Folder – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter 8.50" x 11" |
| Exterior Material | Plastic |
| Closure Type | Clamping Latch |
| Product Color | Teal |
| Country Of Origin | Canada |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 13.3" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Storex |
| Features | Easy Grip Handle |
| Length | 10.9" |
| Manufacturer | Storex |
| Product Name | File Storage Box with XL Storage Lid |
| Application/Usage | Folder |
| Manufacturer Part Number | 61414B02C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>File storage box features an extra-large storage lid that keeps a wide selection of supplies easily accessible. Secure clamping latch ensures that the lid stays tightly closed. Locking hole allows you to attach a padlock (sold separately) for extra security. Sturdy handle provides a secure grip to easily transport your supplies. File storage box is designed for letter-size hanging files.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight Capacity | 30 lb |
Storex File Storage Box with XL Storage Lid – External Dimensions: 10.9″ Length x 13.3″ Width x 11″ Height – 30 lb – Media Size Supported: Letter 8.50″ x 11″ – Clamping Latch Closure – Plastic – Black, Blue – For File, Folder – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter 8.50" x 11" |
| Exterior Material | Plastic |
| Closure Type | Clamping Latch |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | Canada |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 13.3" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Storex |
| Features | Easy Grip Handle |
| Length | 10.9" |
| Manufacturer | Storex |
| Product Name | File Storage Box with XL Storage Lid |
| Application/Usage | Folder |
| Manufacturer Part Number | 61415B02C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>File storage box features an extra-large storage lid that keeps a wide selection of supplies easily accessible. Secure clamping latch ensures that the lid stays tightly closed. Locking hole allows you to attach a padlock (sold separately) for extra security. Sturdy handle provides a secure grip to easily transport your supplies. File storage box is designed for letter-size hanging files.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight Capacity | 30 lb |











