Steno Pads, Gregg Rule, Red Cover, 80 Green-Tint 6 x 9 Sheets, 6/Pack
Login to View Prices
2891 in stock
SKU:
UNV86920PK
Categories: Office, Writing Pads & Self-Stick Notes
Whether you’re taking notes at a meeting or conducting an interview, this 6″ x 9″ Universal Steno Book is designed for optimal shorthand writingits pages feature the traditional single margin line drawn down the middle. The paper contrasts with dark ink colors for easy-to-read writing, and the plastic wire binding along the top is snag-free to keep your pages turning easily.
Additional information
| Weight | 2.4750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.66 × 6.00 × 1.74 in |
| Color Family | Green |
| Pad-Binding Type | Spiral Coil |
| Global Product Type | Stenography & Reporting Pads |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Sheets per Pad | 80 |
| Sheet-Ruling Color | Green |
| Front-Cover Material | Cover Stock |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Pad-Spine Width | 6" |
| Pad Length | 9" |
| Columns per Sheet | 2 |
| Sheet Rule/Format Type | Gregg Rule |
| Sheet Ruling Size | 1/3" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 6 x 9 |
| Sheet Color | Green-Tint |
| Cover Color | Red |
| Note-Rule Lines per Sheet | 25 |
| Back-Cover Material | Chipboard |
| Pad-Binding Details | WireLock® Coil-Locked: Soft Cover |
| Sheet Basis Weight (lb) | 16 lb Bond |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547869208 |
| MPN | UNV86920PK |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Steno Pads, Gregg Rule, Red Cover, 80 Green-Tint 6 x 9 Sheets, 6/Pack” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.