Steel Machine Stand with Open Storage Compartment, Wood, 4 Shelves, 1 Bin, 15.25 x 17.25 x 27.25, Gray
Login to View Prices
79 in stock
SKU:
SAF1871GR
Categories: Faculty & Office Furniture, SCHOOL SUPPLIES
Sleek design fits neatly into smaller areas. Steel stand has a durable powder coat finish and a scratch resistant laminate top. Single-door enclosed cabinet for supply storage and fixed interior shelf. Open area under top for frequently accessed materials. Storage pocket inside door for manuals. Mobile on four casters (two locking).Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 40.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.63 × 19.60 × 6.00 in |
| Height (Max) | 27.25" |
| Overall Depth | 17.25" |
| Lock | No |
| Ship Class Code | V |
| Overall Width | 15.25" |
| Color(s) | Gray |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Overall Material Type | Engineered Wood |
| Bin Color(s) | Gray |
| Compact Storage Indicator | No |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Power Management Indicator | No |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Handle Quantity | 0 |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Number of Wheels | 4 |
| Wheel Type | (2) Non-Locking Swivel |
| Bin Quantity | 1 |
| Material(s) | Steel |
| Color Family | Gray |
| Number of Shelves | 4 |
| Door Quantity | 1 |
| Compartment Handle(s) | 1 |
| Caster/Glide/Wheel | Hooded Twin-Wheel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555187137 |
| MPN | 1871GR |
| Brand | Safco® |
Be the first to review “Steel Machine Stand with Open Storage Compartment, Wood, 4 Shelves, 1 Bin, 15.25 x 17.25 x 27.25, Gray” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.