Topalit Tables, Round, 24″ dia x 44″h, Washington Pine Top, Black Iron Base/Legs
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
JMC106P24R7
Categories: Faculty & Office Furniture, SCHOOL SUPPLIES
Our topalit tables are produced using responsible manufacturing practices. When you choose our tables, you’re not just investing in your restaurant; you’re making a sustainable choice for our planet. Table tops are weather-, UV- and scratch-resistant. They are also -heat resistant up to 356°F and tough against temperature fluctuations. Tops are unbreakable and impact resistant, capable of standing up to the roughest of treatments and making these tables the perfect choice for outdoor dining.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 71.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.00 × 24.00 × 44.00 in |
| Top Shape | Round |
| Height (Max) | 44" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Top Thickness | 1" |
| Top Color | Washington Pine |
| Diameter | 24" |
| Color Family | Gray |
| Top Material | Wood |
| Global Product Type | Outdoor Dining & Patio Tables |
| Base/Leg Material | Iron |
| Base Type | Cross Table Base |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 810133206671 |
| MPN | 106P24R7 |
| Brand | JMC Furniture |
Be the first to review “Topalit Tables, Round, 24″ dia x 44″h, Washington Pine Top, Black Iron Base/Legs” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.