Startechcom Corner Sit Stand Desk Converter with Keyboard Tray Large Surface 35×21 Height Adjustable Ergonomic Tabletop Standing Desk
Login to View Prices
StarTech.com Corner Sit Stand Desk Converter with Keyboard Tray, Large Surface 35″x21″ , Height Adjustable Ergonomic Tabletop Standing Desk – Corner sit-stand desk converter w/ 35.7x20in area – Height adjustable standing desk converter (6.1-23in from desk) – Assembled – Ergonomic stand up workstation riser w/ adjustable keyboard tray (tools incl) – Works w/ ARMDUAL2/ARMPIVOT/ARMSLIM2USB3
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Product Color | Black |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | L-shaped |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.3" |
| Width | 44.4" |
| Maximum Load Capacity | 33.07 lb |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Weighted Base |
| Form Factor | Tabletop |
| Length | 27.7" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Sit-Stand Workstation |
| Application/Usage | Mouse |
| Manufacturer Part Number | ARMSTSCORNR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This corner sit-stand desk converter, featuring a large work surface, lets you change your working position with ease, to enhance your comfort and productivity. <p><b>Go From Sitting to Standing</b></p> <p>The sit-stand workstation is designed to support your ergonomic needs. With a simple squeeze of a paddle, you can easily switch your position to sitting or standing, to keep a balanced level of movement. The workstation features a pneumatic spring arm that provides effortless movement – you simply raise or lower the platform with one squeeze of the lever. You can adjust the standing desk to match your exact height requirements, with a height adjustment range of 16.9"" (430 mm).</p> <p><b>A Cost-Effective Ergonomic Solution</b></p> <p>Create an ergonomic work space at a fraction of the cost of a standing desk. Simply place the sit-stand desk converter on your existing work surface (minimum 26"" depth), to enjoy the benefits of a height-adjustable standing desk. This rising desk is shaped to fit into a cornered space in your work area.</p> <p><b>Flexible Setup</b></p> <p>With a large 35.7"" x 20.8"" (908 mm x 530 mm) work surface, the corner rising desk gives you plenty of setup options, supporting two monitors (up to 24"" each), or one monitor (up to 30""), with a generous weight capacity of 12.7 kg (28.1 lb.). Please note: the wing-shaped corners have a maximum width of 44.6"" (1134 mm).</p> <p>You can also use the grommet hole and provided hardware to mount a monitor arm to the workstation. It supports many StarTech.com monitor arms including ARMDUAL2, ARMPIVOT and ARMSLIM2USB3.</p> <p>The ARMSTSCORNR is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support</p> |
| Package Contents | <ul> <li>Sit-Stand Workstation</li> <li>Hex Key (Small)</li> <li>Hex Key (Large)</li> <li>Clamp Plate</li> <li>M10 x 50mm Bolt</li> <li>3/8-16 x 2" Bolt</li> <li>Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 21.50 lb |











