Lorell Large Monitor Desk Riser – 37.40 lb Load Capacity – 19.6″ Height x 35.4″ Width x 19.3″ Depth – Desk – Polyvinyl Chloride (PVC), Medium Density Fiberboard (MDF) – Black
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Monitor Riser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 19.6" |
| Width | 35.4" |
| Depth | 19.3" |
| Maximum Load Capacity | 37.40 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Gas Spring |
| Form Factor | Desk |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Large Monitor Desk Riser |
| Application/Usage | Monitor |
| Manufacturer Part Number | 99555 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk riser allows you to go from sitting to standing with ease. Stop easily at any position from 5-1/8" x 19-1/4" when adjusting the height. Desk riser operates with a gas-spring monitor lift for smooth, easy ascension. The 23-1/4" x 12-3/8" keyboard tray tilts between negative 5 and positive 15 degrees and offers a 20mm height-adjustment range. The X-type frame is made of sturdy steel. Worksurface and tray are made of medium-density fiberboard with PVC finish. Desktop weight capacity is 33 lb. Keyboard tray can hold up to 4.4 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Large Monitor Desk Riser – 37.40 lb Load Capacity – 19.6″ Height x 35.4″ Width x 19.3″ Depth – Desk – Polyvinyl Chloride (PVC), Medium Density Fiberboard (MDF) – Black
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Monitor Riser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 19.6" |
| Width | 35.4" |
| Depth | 19.3" |
| Maximum Load Capacity | 37.40 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Gas Spring |
| Form Factor | Desk |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Large Monitor Desk Riser |
| Application/Usage | Monitor |
| Manufacturer Part Number | 99555 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk riser allows you to go from sitting to standing with ease. Stop easily at any position from 5-1/8" x 19-1/4" when adjusting the height. Desk riser operates with a gas-spring monitor lift for smooth, easy ascension. The 23-1/4" x 12-3/8" keyboard tray tilts between negative 5 and positive 15 degrees and offers a 20mm height-adjustment range. The X-type frame is made of sturdy steel. Worksurface and tray are made of medium-density fiberboard with PVC finish. Desktop weight capacity is 33 lb. Keyboard tray can hold up to 4.4 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |























