Startechcom Adjustable Laptop Stand – Heavy Duty Steel & Aluminum – 3 Height Settings – Tilted – Ergonomic Laptop Riser for Desk (Ltstnd)

Login to View Prices
StarTech.com Adjustable Laptop Stand – Heavy Duty Steel & Aluminum – 3 Height Settings – Tilted – Ergonomic Laptop Riser for Desk (LTSTND) – Elevate your laptop to create an ergonomic workspace while freeing up desk space – Adjustable laptop stand with 3 height settings – Heavy duty steel and aluminum – Tilted – Stable platform 14.1″x12.5″/35.7cm x31.8cm – Riser supports most laptop sizes
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Notebook Stand |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Maximum Adjustable Stand Heig | 9.30" |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 9.3" |
| Width | 14.1" |
| Maximum Load Capacity | 22.05 lb |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Comfortable |
| Form Factor | Tabletop |
| Length | 12.5" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Adjustable Laptop Stand – Heavy Duty – 3 Height Settings |
| Manufacturer Part Number | LTSTND |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Work in greater comfort with this height adjustable laptop stand. It raises your laptop off your desk or table surface, helping to encourage good posture and reduce neck and eye strain.<br /><br /><b>Stable Laptop Stand Made of Heavy-duty Steel and Aluminum </b> <p>The stylish and heavy-duty laptop riser, with its 2.5 mm thick steel platform and robust aluminum legs, provides a stable surface for your notebook. The large platform size (14.1" x 9.8" / 35.7 cm x 25 cm) supports most laptop sizes including 17", with a weight capacity of up to 22 lb. (10 kg). There is ample room underneath to store items like your external hard drive. </p> <b>Adjust your Laptop to the Desired Height </b> <p>Create a workstation that works best for you. Simply use the thumbscrews to adjust the height of the legs on the laptop riser to suit your needs. Choose from three height settings, to raise the back of the platform off the surface of your desk: 7.3", 8.3", or 9.3" (18.5 cm, 21 cm, or 23.5 cm). </p> <b>Tilted for Ideal Viewing </b> <p>To provide a comfortable viewing angle. The ergonomic laptop stand is tilted slightly downward 22 degrees allowing an optimum incline for typing. The raised lip (0.5" / 12.7 mm high) on the front of the platform helps to prevent your laptop from sliding off the surface. </p> <b>Easy Assembly </b> <p>It takes only minutes to set up the notebook stand. Cable management channels in the back keep your cables neat and organized. The non-skid rubber feet protect your work surface from scratches. </p> <p>LTSTND is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free, lifetime technical support. </p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1061183049.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Top Plate</li> <li>2 x Upper Legs</li> <li>2 x Lower Legs</li> <li>4 x Nuts</li> <li>2 x Height Adjustment Knobs</li> <li>1 x Wrench</li> <li>1 x Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 6.07 lb |





