Allsop Redmond Adjustable Laptop Stand Fits Up to 17-Inch Laptop – (30498)
Login to View Prices
Allsop Redmond Adjustable Laptop Stand, Fits up to 17-inch Laptop – (30498) – Up to 17″ Screen Support – 40 lb Load Capacity – 5″ Height x 14.7″ Width x 11.5″ Depth – Desktop – Steel – Black, Silver
Additional information
| Brand | Allsop, Inc |
|---|---|
| Product Type | Notebook Stand |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Width | 14.7" |
| Depth | 11.5" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Brand Name | Allsop |
| Features | Ergonomic |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Product Name | Redmond Adjustable Laptop Stand, Fits up to 17-inch Laptop – (30498) |
| Product Line | Redmond |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 30498 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Redmond Adjustable Laptop Stand allows you to adjust your laptop to the perfect viewing angle. With 27.5 degrees of variable adjustment, the curved design offers a multitude of positions to choose from. Laptop stand adds ergonomic benefits and reduces neck strain. Sliding, black feet let you raise or lower your laptop screen to the correct angle for your height. Perforated holes provide passive airflow to help keep your laptop cool. Stand holds laptops that measure up to 17" wide and weigh up to 40 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021695862.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |
Allsop Redmond Adjustable Laptop Stand Fits Up to 17-Inch Laptop – (30498)
Login to View Prices
Allsop Redmond Adjustable Laptop Stand, Fits up to 17-inch Laptop – (30498) – Up to 17″ Screen Support – 40 lb Load Capacity – 5″ Height x 14.7″ Width x 11.5″ Depth – Desktop – Steel – Black, Silver
Additional information
| Brand | Allsop, Inc |
|---|---|
| Product Type | Notebook Stand |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Width | 14.7" |
| Depth | 11.5" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Brand Name | Allsop |
| Features | Ergonomic |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Product Name | Redmond Adjustable Laptop Stand, Fits up to 17-inch Laptop – (30498) |
| Product Line | Redmond |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 30498 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Redmond Adjustable Laptop Stand allows you to adjust your laptop to the perfect viewing angle. With 27.5 degrees of variable adjustment, the curved design offers a multitude of positions to choose from. Laptop stand adds ergonomic benefits and reduces neck strain. Sliding, black feet let you raise or lower your laptop screen to the correct angle for your height. Perforated holes provide passive airflow to help keep your laptop cool. Stand holds laptops that measure up to 17" wide and weigh up to 40 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021695862.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |










