StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapter, 4K 30Hz Compact DP 1.2 to HDMI 1.4 Video Converter, Passive DP++ to HDMI Monitor/Display Adapter
Login to View Prices
This DisplayPort™ to HDMI® adapter supports 4K video resolution,enabling you to connect DisplayPort devices, such as an Ultrabook™ or desktop computer, to a 4KHDMIdisplay or projector.
Astonishing 4K picture quality
You will be amazed at how this adapter flawlesslymanages yourgraphics-intensivecontent. With support for resolutions up to 4K – four times the resolution of high-definition 1080p -itslossless performance makes the adapterthe ideal solution for high-resource applicationssuch asgraphic design, CAD &CAM design, or health careimaging (MRI, radiologydiagnostics, etc.).
Plus, the 4K adapter supports1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other workspace applications.
Arrive prepared, wherever you go
This DP to HDMIadapter is extremely portable, with a lightweight, small-footprint design. It’s the perfect accessory to carry with your Ultrabook, fitting easily into your laptopbag or carrying case. Its ultra-portable design makes the adapter ideal for BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office, and enables you to arrive prepared when you’re presenting to a potential client, teaching off-site, or traveling to meet with a customer.
The DP2HD4KADAP is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
- EASY TO USE: With no software or drivers required, the DisplayPort to HDMI video converter works with any OS including macOS, Windows & Ubuntu; DP Male to HDMI Female
- LATCHING DISPLAYPORT CONNECTOR: DP to HDMI adapter features a latching DisplayPort connector to ensure a solid host connection, helping to minimize signal loss
- Tested with HDMI cables at extended lengths up to 35ft
- SMALL FORM FACTOR: With no attached cable, the adapter is ideal for permanent setups in boardrooms, connecting directly to your HDMI cable
- Use to connect primary or secondary display
- Compact design makes it easy to carry between home and office
- HOST COMPATIBILITY: Passive DisplayPort to HDMI adapter requires DP++ source connector incl workstations, desktops (AMD Radeon Pro/Nvidia RTX/Quadro), laptops, small form factor computers & docking stations
- PERFORMANCE: DisplayPort 1.2 to HDMI 1.4 adapter directly connects your DP host to an HDMI display, monitor or TV
- Supports Ultra HD (UHD) 4K 30Hz (3840×2160) and 1920×1200 (1080p) video, 7.1ch Audio, HDCP 1.4
Additional information
| Weight | 0.2600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.80 × 0.40 in |
| Connector on Second End Det | 1 x 19-pin HDMI HDMI 1.4 Digital Audio/Video Female |
| Features | Latching Connector,HDCP 1.4 |
| Maximum Resolution Supporte | 3840 x 2160 |
| Connector on First End Deta | 1 x 20-pin DisplayPort DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video Male |
| Adapter Type | DisplayPort/HDMI |
| Length | 2.5" |
| Connector Type on Second En | HDMI 1.4 Digital Audio/Video – Female |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Product Type | Video Adapter |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030861908 |
| MPN | DP2HD4KADAP |
| Brand | StarTech.com |















Reviews
There are no reviews yet.