StarTech.com USB-C to USB Adapter – USB-C to USB-A – USB 3.2 Gen 1 – USB 3.0 (5Gbps) – USB C Adapter – USB Type C
Login to View Prices
This USB-C™ to USB-A adapter lets youconnect standard USB 3.0 and USB 2.0devices to your USB-C equipped phone, tabletor computer. Simply plug the adapter into the USB Type-C™ port to turn it into a USB Type-A port, and you’re ready to connect your older devices.The adapter is compatible with USB 3.0 enabled computers, such as the Dell™ Latitude™ 11 5000 2-in-1, and more.
The USB31CAADGis backed by a StarTech.com 2-year warranty for guaranteed reliability.
Note: USB 3.0 is also known as USB 3.1 Gen 1 (5Gbps).
- Thunderbolt 3? port compatible
- Guaranteed reliability with our 2-year warranty
- Simple connections through a reversible USB Type-C connector, which plugs into your device with either side facing up
Additional information
| Weight | 0.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 0.80 × 0.30 in |
| Connector Plating | Nickel |
| Adapter Type | USB/USB-C |
| Connector Type on Second En | USB 3.0 Type A – Female |
| Connector on First End Deta | 1 x 24-pin Type C USB 3.0 USB Male |
| Connector on Second End Det | 1 x 9-pin Type A USB 3.0 USB Female |
| Length | 1.3" |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type C – Male |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030865166 |
| MPN | USB31CAADG |
| Brand | StarTech.com |















Reviews
There are no reviews yet.