StarTech.com 6U Wall Mount Rack, 14in Deep, 19 inch Wall Mount Network Rack, Wall Mounting Patch Panel Bracket for Switch/IT Equipment
Login to View Prices
The WALLMOUNT6 6U 13.78 in. Deep Wall Mounting Bracket for Patch Panel delivers a sturdy and dependable equipment storage option, allowing you to wallmount equipment for a more efficient and accessible operating environment.
The mounting bracket features an all-steel design and is suitable for mounting patch panels, or other slim 19in equipment to a wall.
Backed by a StarTech.com Lifetime warranty.
- 20 kg (44 lbs) weight capacity
- Sturdy cold rolled steel construction
- 6U rack height
Additional information
| Weight | 9.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.60 × 10.70 in |
| Product Type | Rack Mount Bracket |
| Application/Usage | Rack |
| Packaged Quantity | 4 |
| Package Contents | <ul> <li>1 x 6U Wall Mount Rack</li> <li>12 x M6 Screws</li> <li>12 x M6 Cage Nuts</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Length | 13.8" |
| Product Model | WALLMOUNT6 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030822831 |
| MPN | WALLMOUNT6 |
| Brand | StarTech.com |























Reviews
There are no reviews yet.