StarTech.com 2-Post 15U Heavy-Duty Wall Mount Network Rack, 19″ Open Frame Server Rack with Adjustable Depth, Data Rack for IT Equipment~
Login to View Prices
This open frame wallmount server rack provides 15U of storage, helping you to save space and stay organized. The equipment rack features an adjustable depth and can hold a total of up to 198 lb (90 kg).
Accommodate Larger Devices
The open frame rack adjusts from 12 to 20 inches (30.4 to 50.8 cm) to accommodate larger data, network, and telecommunication devices. The above-average depth also gives you the option to mount shelves and other accessories.
Free up Floor Space
When space is limited you can wall-mount the open-frame rack in a server room, office, or above a doorway, to expand your workspace and ensure your equipment is easy to access.
Keep Equipment Cool and Accessible
The rack’s open frame design promotes passive cooling; ensures easy access to your rack-mounted equipment and makes it simple to configure mounted devices, which saves you time.
Easy, Hassle-Free Installation
With an adjustable depth as low as 12 inches (30.4 cm), this network rack is perfect for smaller spaces. It’s easy to assemble and features wall-mounting holes that are spaced 12 and 16 in. apart, making it suitable for mounting on almost any wall, based on North American wall-frame stud-spacing standards.
~
This open frame wallmount server rack provides 15U of storage, helping you to save space and stay organized. The equipment rack features an adjustable depth and can hold a total of up to 90 kg (198 lb).
Accommodate Larger Devices
The open frame rack adjusts from 30.4 to 50.8 cm (12 to 20 inches) to accommodate larger data, network, and telecommunication devices. The above-average depth also gives you the option to mount shelves and other accessories.
Free up Floor Space
When space is limited you can wall-mount the open-frame rack in a server room, office, or above a doorway, to expand your workspace and ensure your equipment is easy to access.
Keep Equipment Cool and Accessible
The rack’s open frame design promotes passive cooling; ensures easy access to your rack-mounted equipment and makes it simple to configure mounted devices, which saves you time.
Easy, Hassle-Free Installation
With an adjustable depth as low as 30.4 cm (12 inches), this network rack is perfect for smaller spaces. It’s easy to assemble and features wall-mounting holes that are spaced 30.4 cm and 40.64 cm (12 and 16 in.) apart, making it suitable for mounting on almost any wall, based on North American wall-frame stud-spacing standards.
- THE IT PRO’S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this 15U wall mounted network rack is backed for 5-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance~
- HARDWARE INCLUDED: The open post wall mount server rack includes a complete set of M6 square cage nuts, M6 screws and plastic washers to securely mount all of your equipment in the rack
- EFFICIENT FLAT PACK SHIPPING: The IT rack ships flat packed with ISTA-6 certified packaging (assembly required) to ensure hassle-free installations with complete & undamaged delivery; Comprehensive assembly instructions included
- HEAVY DUTY: Durable rack features a vertical rail made of SPCC cold-rolled steel and a weight capacity of up to 200lbs/90kg; Its design supports unobstructed airflow to help keep your equipment cool and easy to install with access to all sides
- ADJUSTABLE DEPTH: This 2-post 15U 19 inch open frame network rack is EIA/ECA-310 compliant and has an adjustable depth (12-20in / 30.5-50.8cm); Data rack is ideal for AV / Audio / IT / computer equipment, servers, switches, patch panels, and PDUs
Additional information
| Weight | 33.5100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.80 × 30.40 in |
| Rack Depth | 19.90" |
| Package Contents | <ul> <li>15U Wall Mount Server Rack- Equipment Rack – 12 – 20 in. Depth</li> <li>2 x Vertical Rails</li> <li>2 x Front Horizontal Brackets</li> <li>2 x Rear Horizontal Brackets</li> <li>60 x M6 Cage Nuts</li> <li>60 x M6 Screws</li> <li>60 x Plastic Washers</li> <li>16 x Assembly Screws</li> <li>24 x Flat Washers</li> <li>24 x Bolts</li> <li>1 x User Manual</li> </ul> |
| Product Type | Rack Frame |
| Maximum Weight Capacity | 198.42 lb |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Features | Adjustable Mounting Rails |
| Rack Width | 19" |
| Assembly Required | Yes |
| Product Condition | New |
| Rack Type | Open Frame |
| Application/Usage | Server,LAN Switch,Patch Panel,A/V Equipment,Computer |
| Rack Post Quantity | 2 |
| Product Material | Steel |
| Rack Height | 15U |
| Length | 20.1" |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030873758 |
| MPN | RK15WALLOA |
| Brand | StarTech.com |

















Reviews
There are no reviews yet.