Staple Cartridge, 0.25″ Leg, 0.5″ Crown, Steel, 210/Cartridge, 5 Cartridges/Pack, 1,050/Pack
Login to View Prices
188 in stock
Replacement cartridges keep your Rapid Heavy Duty Cartridge Stapler ready to go at a moment’s notice. Color-coded for maximum ease of use for both large and small stapling jobs. Heavy duty staple cartridges are color-coded to match up to a specific sheet count. Blue for 2-25 sheets, Yellow for 26-40 sheets, Green for 41-55 sheets, Red for 56-80 sheets. Color guide on the base of the stapler helps you find the right cartridge for your stapling job. Full strip of 210 staples per cartridge. Each color cartridge sold separately; 5 full strip single colored cartridges in each replacement box. For use with Rapid Heavy Duty Cartridge Stapler only.
Additional information
| Weight | 0.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 × 3.75 × 0.75 in |
| Color Family | Silver |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Staples per Strip/Cartridge | 210 |
| Interpack Quantity Descript | 210/Cartridge, 5 Cartridges/Pack |
| For Use With | Rapid® 02892 |
| Leg Length | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Global Product Type | Electric Stapler Cartridges |
| Staple Collation | Cartridge |
| Material(s) | Steel |
| Color(s) | Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Sheet Capacity | 25 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 014065028978 |
| MPN | 02897 |
| Brand | Rapid® |
















Reviews
There are no reviews yet.