Antimicrobial 130-Sheet Heavy-Duty Stapler, 130-Sheet Capacity, Black
Login to View Prices
Part of the Bostitch legend, this heavy-duty stapler is designed to handle your most demanding stapling jobs and provide a lifetime of precision performance. The B310HDS can handle those thick 130-page documents with surprising ease. Say goodbye to frustrating staple jams. This heavy-duty stapler features No-Jam technology to eliminate frustrating, document damaging staple jams. The unit’s all-metal construction provides reliable performance for a lifetime of use. The adjustable paper stop offers consistent staple placement for a professional appearance. And when you have a lot of documents to staple, you will really appreciate how rubber feet keep the heavy-duty stapler securely in place. Try out the B310HDS and turn your heaviest-duty stapling projects into easy projects! This stapler uses 1/4″ to 5/8″ SB35 Series Premium Heavy Duty Staples. Agion® is a registered trademark of Sciessent®. For more information on Agion® Antimicrobial visit their website.
Additional information
| Weight | 2.5800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.90 × 4.70 × 3.50 in |
| Tacking | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Staple Loading | Rear |
| Color(s) | Black |
| Sheet Capacity | 130 |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Material(s) | Metal |
| Crown Size | 0.5" |
| Power Source(s) | Manual |
| Type of Staple Used | Heavy-Duty |
| Replacement Staples | Bostitch® SB353/8-1M, SB351/4-1M |
| Global Product Type | High Capacity Staplers |
| Throat Depth | 2.38" |
| Disclaimer Statement | This product does not protect users or others against bacteria, viruses, germs or disease organisms. |
| Leg Size | 0.63" |
| Color Family | Black |
| High Capacity Stapling | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 077914050308 |
| MPN | B310HDS |
| Brand | Bostitch® |

















Reviews
There are no reviews yet.