S.F. 13 Heavy-Duty Staples, 0.25″ Leg, 0.5″ Crown, Steel, 1,000/Box
Login to View Prices
For use with heavy-duty staplers. Premium heavy-duty staples feature precision chisel points for better piercing ability and less jamming. Compatible with high-capacity heavy-duty staplers only.
Additional information
| Weight | 0.1690 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.19 × 1.44 × 0.63 in |
| Color Family | Silver |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Staples per Strip/Cartridge | 100 |
| Leg Length | 0.25" |
| Staple Collation | Half-Strip |
| Global Product Type | Heavy-Duty Staples |
| Crown Size | 0.5" |
| Material(s) | Steel |
| Color(s) | Steel |
| For Use With | Swingline® 113XD, 900XD, 13-16, 390, 414 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Sheet Capacity | 25 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074711353144 |
| MPN | S7035314E |
| Brand | Swingline® |














Reviews
There are no reviews yet.