ST625U Standby UPS Battery Backup, 8 Outlets, 625 VA, 890 J
Login to View Prices
Uninterruptible power supply (UPS) system provides battery backup and surge protection for lightning-induced surges and other power events that can damage electronic equipment. Delivers enough battery backup to power connected electronics through utility power failure and enough runtime to perform a graceful shutdown to protect against the loss of data and damage to valuable electronics during longer outages. Designed to minimize noise for a quieter work environment and to run efficiently to reduce power consumption. Including a sleek design, this UPS is perfect for all your home office and entertainment needs, including computers, gaming consoles, and broadband routers.
Additional information
| Weight | 6.8250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.48 × 7.99 × 4.51 in |
| Cord Length | 5 ft |
| Ship Class Code | H |
| Input Frequency | 47-63 Hz |
| React Time | 8 ms |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Emergency Power Off (EPO) | No |
| Depth | 3.2" |
| Model Name/Number | ST625U |
| Backup Time at Full Load | 2 min @ 300 W |
| Backup Time at Half Load | 9 min @ 200 W |
| System VA | 625 VA |
| Backup Run Time | 364 min |
| Width | 9.8" |
| Weight | 5.07 lbs |
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Disclaimer Statement | Run Time based on a load of 5 W. |
| Joules Of Surge Protection | 890 J |
| Backup Systems Alarm(s) | Audible |
| Battery Recharge Time | 8 h |
| Connected Equipment Guarant | Lifetime $100,000 |
| Global Product Type | Backup Systems |
| Height | 5.8" |
| Number of Outlets/Type | 4 Surge Only |
| Number of Outlets | 8 |
| Housing Material | Plastic |
| Diagnostics/Alarm/Status Li | LED |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 649532621514 |
| MPN | ST625U |
| Brand | CyberPower® |













Reviews
There are no reviews yet.