AVR Series Ultra-Compact Line-Interactive UPS, 8 Outlets, 550 VA, 420 J
Login to View Prices
Protect home and office computer systems and electronics with this Line-Interactive UPS System. Some outlets have both battery backup and surge/noise protection, and some have surge/noise protection without battery backup. The “surge-only” outlets allow you to connect additional equipment without overloading the UPS or reducing the backup runtime available during an outage. Select outlets have extra-wide spacing to accommodate bulky AC adapters without blocking adjacent outlets. All Tripp Lite UPS systems also include built-in surge protection and noise filtering to shield your equipment from destructive transient voltages and electromagnetic (EMI/RFI) line noise. Use the HID-compliant USB port and your computer’s built-in power management features or the USB port with Tripp Lite’s free PowerAlert® software to manage this UPS.
Additional information
| Weight | 12.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.70 × 9.30 × 6.00 in |
| System VA | 550 VA |
| Multimedia Protection | DSL/Telephone |
| Connected Equipment Guarant | $100,000 Ultimate Lifetime Insurance |
| Ship Class Code | H |
| Cord Length | 6 ft |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Backup Run Time | 20 min |
| Model Name/Number | AVR550U |
| Backup Time at Full Load | 3 min @ 150 W |
| Backup Time at Half Load | 9 min @ 150 W |
| Height | 3.5" |
| Depth | 6" |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Battery Recharge Time | 4 h |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Emergency Power Off (EPO) | No |
| Color(s) | Black |
| Joules Of Surge Protection | 420 J |
| Width | 11.25" |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Telephone/Internet Protecti | Phone |
| Backup Systems Alarm(s) | Audible |
| Jacks/Ports | RJ11 |
| Lines | 1 |
| Global Product Type | Backup Systems |
| Disclaimer Statement | Run Time based on single PC load with 15" flat panel monitor. |
| Protection Type | Power |
| Noise Protection | EMI/RFI Noise Suppression |
| Number of Outlets/Type | 4 Surge Only |
| Automatic Voltage Regulatio | Yes |
| Number of Outlets | 8 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 037332211453 |
| MPN | AVR550U |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |















Reviews
There are no reviews yet.