Squids 3798 Power Tool Bracket – Pneumatic Tool Trap
Login to View Prices
Squids 3798 Power Tool Bracket – Pneumatic Tool Trap – 6″ Width x 0.1″ Height x 3″ Length – 1 Each – Stainless – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 5 lb |
| Product Color | Stainless |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 0.1" |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3798 |
| Product Name | 3798 Power Tool Bracket – Pneumatic Tool Trap |
| Application/Usage | Power Tool |
| Manufacturer Part Number | 19798 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3798 Pneumatic Tool Trap Bracket creates a tool attachment point to tether air/pneumatic power tools with a tool lanyard (not included). Set features one bracket connection point and one product label. Stainless steel material is corrosion-resistant to withstand weathering. Bracket fits tools with 1/4" couplers (not included) and holds up to 5 lb. It is perfect for a variety of pneumatic tools using an air hose such as angle grinders, paddle sanders, handheld buffers, nailers, staplers and rivet guns. Bracket meets the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. |
| Material Details | <ul><li>Stainless Steel – Bracket</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>3798 Power Tool Bracket – Pneumatic Tool Trap</li> <li>1 x Bracket connection point</li> <li>1 x Product label</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |











